fbpx

Wodospad Trzy Wody

„Wodospad Trzy Wody”, to urokliwie położona ciekawostka przyrodnicza na Pogórzu Dynowskim, w miejscowości Kombornia (przysiółek Mroczki), w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym.

Wodospad położony jest na bezimiennym cieku wodnym (jednym z tworzących później potok o nazwie Rosielna, wpadający do Stobnicy), gdzie woda spływa po gruboziarnistej ławicy piaskowca ciężkowickiego trzema kaskadami. Zapewne od faktu występowania tu owych trzech kaskad wzięła się nazwa wodospadu.

Wysokość spadu wody z najwyższego progu do dna potoku wynosi ok. 5 m. Potok w miejscu, po minięciu progu płynie w dość głębokim wąwozie, który wyżej nad wodospadem staje się już coraz płytszy. Tam też wody potoku, zanim dopłyną do progu, prześlizgują się po piaskowcu. Natomiast po minięciu progu, teren w wąwozie staje się dość podmokły, można spotkać tam różnorodną roślinność.

Wodospad możliwy jest do oglądania ze specjalnie przygotowanej platformy widokowej, znajdującej się nad wąwozem opadającym ku potokowi. Trzeba uważać gdy jest mokro, bowiem drewniane belki, po których się schodzi i stoi na platformie stają się dość śliskie. Oczywiście wodospad jest „widowiskowy” wówczas, gdy potoki toczą większą ilość wody, bowiem w czasie suchych dni woda ledwo sączy się po kaskadach. Szczególnie, że próg skalny naszego wodospadu znajduje się niedaleko źródeł, więc nie ma skąd wówczas nazbierać większej ilości wody. 28 marca 2008 roku Rada Gminy w Korczynie ustanowiła tę ciekawostkę pomnikiem przyrody o nazwie „Wodospad Trzy Wody” w Komborni (uchwała nr XIII/94/08), co oznajmia nam stosowna tablica stojąca przy platformie widokowej.

Obok platformy stoi też tablica z opisem tego miejsca i zdjęciem, na którym widać, a w zasadzie nie widać spadającej wody, bowiem zdjęcie zrobione w okresie suchym. To trzeci przystanek ścieżki przyrodniczej.

Żeby dojść do wodospadu można skorzystać ze ścieżki przyrodniczej opisanej niżej, lub iść cały czas leśną drogą okrążającą wspomniane wzgórze z „Zaginionymi Skałkami”, gdzie po drodze też spotkamy conajmniej 2 wychodnie piaskowca. Wybierając wariant drogą, gdy po trasie pojawią się rozwidlenia dróg, trzeba kierować się zawsze na prawo.