fbpx

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Korczynie

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Korczynie

To kościół wzniesiony między 1910, a 1914 rokiem. Obecnie jest to parafialny kościół rzymskokatolicki. 

To kościół wzniesiony między 1910, a 1914 rokiem. Obecnie jest to parafialny kościół rzymskokatolicki. 

Bryła kościoła jest bardzo ciekawa, składa się na niego korpus główny, który został przecięty transeptem. Do jego ramiona przylegają kaplice pięcioboczne. Zarówno po prawej, jak i lewej stronie prezbiterium znajdują się pomieszczenia. Ogółem świątynia dzieli się na trzy nawy i dwie kaplice. Co ciekawe nawy boczne mają sklepienia krzyżowe, a nawa główna i prezbiterium sklepienie gwiaździste. Wartym uwagi jest obraz w ołtarzu głównym, który to jest dziełem lwowskiego artysty Edwarda Lepszego. Boczne ołtarze przedstawiają patronów poprzednich kościołów korczyńskich, a także Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Świętego Michała Archanioła, Matkę Boską Różańcową oraz Najświętsze Serce Pana Jezusa. 

Ważną postacią w historii Kościoła jest Biskup Józef Sebastian Pelczar, który pochodził z Korczyny. To właśnie on błogosławił budowę świątyni według projektu znanego architekta z Przemyśla Stanisława Majerskiego i pomagał w czasie jej budowy. Zostało to zwieńczone konsekracją kościoła w 1914 roku, której przewodniczył właśnie Biskup Pelczar. Zawsze poświęcał on swój czas diecezjanom i sprawom diecezji, a przez pochodzenie świątynia NMP w Korczynie, której był współfundatorem, była mu szczególnie bliska. Ponadto był wybitnym duchownym oraz uczonym, założył Zgromadzenie Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. 

W 1991 roku Józef Sebastian Pelczar został beatyfikowany przez Jana Pawła II, a w 2003 roku został włączony do pocztu Świętych Pańskich kościoła powszechnego. Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Korczynie jest obecnie także sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara.