fbpx

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno – miejsce z duszą

Chyba nie ma w naszym kraju osoby, która nie wiedziałaby, z czego tak naprawdę słynie Krosno. Krośnieńskie szkło od lat zdobi nasze stoły, odznacza się dbałością o detale, zachwyca unikatowym wzornictwem. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, które stanowi oprawę tego fascynującego szklanego świata. To właśnie tutaj możemy poznać ciekawą historię hut, dowiedzieć się, jak powstają szklanki, kufle, szklane ozdoby, obejrzeć interaktywne pokazy zdobienia szkła.

Prawdziwą gratką jest fakt, że turyści mają możliwość brania czynnego udziału w prezentacjach. Co więcej, CDS Krosno pozwala także na skorzystanie z zajęć z edukacji plastycznej. Bogata paleta wydarzeń kulturalno-rozrywkowych oraz sklep z ręcznie wykonanymi pamiątkami, to kolejne plusy. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie?

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Czym jest Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno?

Centrum Dziedzictwa Szkła jest pierwszym obiektem turystyczno-kulturalnym w Polsce, który prezentuje tematykę hutnictwa szkła oraz szeroko pojętej szklanej twórczości w interaktywny sposób. Goście mogą zagłębić się w świat technik produkcyjnych i zdobniczych, a także brać w nich czynny udział. Obiekt składa się z dwóch budynków – jeden z nich mieści się przy ul. Blich 2, natomiast drugi to tzw. piwnice przedprożne, które znajdują się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku.

Budynek główny

W budynku głównym możemy obejrzeć niezwykle ciekawe prezentacje produkcji szkła. Turyści mogą na własne oczy zobaczyć, jak powstają szklane przedmioty dekoracyjne i artystyczne. Mają również możliwość samodzielnego wydmuchania szklanej formy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wyjątkowy program zwiedzania. Na co możemy liczyć? Przede wszystkim na:

  • warsztat malowania na szkle,
  • warsztat grawerowania,
  • produkcja witraży,
  • produkcja szklanych figurek metodą palnikową.

W budynku głównym mieszczą się także stałe ekspozycje wyrobów szklanych – szkła użytkowego, artystycznego oraz dekoracyjnego. Mamy również możliwość odwiedzenia sklepu ze szklanymi pamiątkami oraz zwiedzenia sali kinowo-konferencyjnej. Na poziomie -4 znajduje się wielkie malowidło anamorficzne 3D, którego powierzchnia wynosi aż 80 metrów kwadratowych. Obraz został stworzony przez Ryszarda Paprockiego – znanego i cenionego krakowskiego artystę i architekta. To jedyne tego typu dzieło w Polsce, które znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu.

Piwnice przedprożne CDS Krosno

W piwnicach przedprożnych mieszczą się ekspozycje cennych dzieł sztuki szklanej. Zostały one wykonane przez najbardziej znanych artystów działających w Krośnie lub związanych z tym miastem. Należą do nich m.in. Jerzy i Mateusz Marajowie, Henryk i Rafał Ryszowie, Paweł oraz Stanisław Jan Borowscy, Maciej Habrat, Marzena Krzemińska-Baluch. W piwnicach możemy również zwiedzić salę “szkła w fizyce”. To właśnie tutaj poznamy właściwości szkła. Istnieje również możliwość przeprowadzenia samodzielnych eksperymentów na szklanych rekwizytach.

Ile trwa zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła?

Zwiedzanie Centrum, czyli budynku głównego wraz z piwnicami przedprożnymi, zajmuje około dwóch godzin. Czas zwiedzania samego budynku głównego to 1,5 godziny. Turyści mogą oglądać wystawy wyłącznie pod opieką przewodnika. Dla gości, którzy nie mają zbyt wiele czasu, lecz chcieliby poznać bliżej szklane dziedzictwo, został uruchomiony 30-minutowy program zwiedzania samego budynku głównego. Przeznaczony jest wyłącznie dla grup zorganizowanych i rozpoczyna się o pełnych godzinach zegarowych za wcześniejszą rezerwacją miejsc.

Wystawy w CDS

W Centrum Dziedzictwa Szkła możemy podziwiać najróżniejsze wystawy. Nie mają one muzealnego charakteru. Są często zmieniane, a część z prezentowanych dzieł można zakupić. W obiekcie znajduje się również wydzielona przestrzeń, która jest dedykowana wystawom czasowym. Każda z nich odkrywa tajniki szklanego świata. Tematyka wystaw jest bardzo zróżnicowana, przez co unikamy rutyny. Poznajemy techniczne strony produkcji szkła, aktualne trendy w sztuce i wzornictwie, a także ciekawostki związane ze szkłem. Od sztuki wysokiej po realizacje użytkowe – tak w skrócie można opisać wystawy w CDS Krosno.

W Centrum odbywają się także rozmaite zajęcia, które uczą poprzez zabawę. Pracownicy pokazują, na czym polega tworzenie szkła, opowiadają o jego historii, a także pozwalają na własnej skórze przekonać się, jak wygląda sztuka dekorowania, piaskowania czy grawerowania. Zimą istnieje możliwość zdobienia ozdób świątecznych oraz bombek choinkowych, z kolei wiosną możemy stworzyć dekoracje wielkanocne. Przez cały rok turyści mogą wykonać szklaną biżuterię lub przemienić puste opakowania, np. słoiki czy butelki, w ciekawe flakony, szkatułki bądź pojemniki. Warsztaty dostępne są dla każdego – zarówno dla przedszkolaków, uczniów, jak i studentów, osób dorosłych, rodzin, pracowników firm czy grup znajomych. Jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia.

Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno – cennik

Bilety normalne kosztują 23 złote – w tej cenie możemy zwiedzić budynek główny oraz piwnice przedprożne. Zwiedzanie wyłącznie budynku głównego wiąże się z kosztem 18 złotych, natomiast samych piwnic przedprożnych – 9 złotych. Istnieją także bilety ulgowe: bilet rodzinny – 20 zł od osoby, bilet dla emerytów – 20 zł, osoby z orzeczoną niepełnosprawnością – 14 zł, dzieci do lat 5 – bezpłatnie. Można także skorzystać z biletów dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży – 14 zł od osoby w przypadku grup szkolnych oraz 8 zł od osoby w przypadku grup przedszkolnych.

Szklany szlak

Warto także dodać, że w strukturę Krosna zostało wkomponowanych kilkanaście rzeźb. To właśnie one tworzą szlak małej architektury szklanej. Podkreślają związek miasta z tradycjami hutniczymi, a dodatkowo odnoszą się do legend mających związek z regionem i samym miastem.

Centrum Dziedzictwa Szkła – sprawdź trasę!